Małe księgarnie przegrywają
Dystrybucja książek - Łączną wartość sprzedaży na rynku księgarskim szacujemy na 1,3 mld złotych
Małe księgarnie przegrywają
- Sprzedaż książek latem
Sprzedaż książek w sieci księgarskiej wzrosła w ubiegłym roku zaledwie o 2 proc. Księgarnie tracą rynek - ich udział w dystrybucji zmniejszył się z 57 do 52 proc. Jednocześnie coraz ważniejszą rolę odgrywają hurtownie książek - wynika z przeprowadzonych przez "Rzeczpospolitą" badań.
W ubiegłym roku ogłosiło upadłość lub zawiesiło działalność kilka dużych hurtowni - Porębscy, Sartorius, Kalambur czy warszawskie Centrum, a w tym Urbańczyk i Kos. W ich miejsce powstały nowe ogólnopolskie sieci sprzedaży - Azymut oraz Polska Dystrybucja Książek. Azymut jest w 100 procentach własnością Wydawnictwa Naukowego PWN. PDK to wspólne przedsięwzięcie wydawnictwa Muza (51 proc.) oraz EMPiK-u (49 proc.). W ubiegłym roku PDK przejęło pakiety kontrolne w hurtowniach Fis i Polmap, a w tym roku we Wkrze i obecnie jest największym dystrybutorem książek w Polsce. PDK działa jednak jako spółka kapitałowa, a każda z posiadanych przez nią hurtowni prowadzi sprzedaż pod własnym szyldem (w rankingu 20 największych firm z tej grupy na pierwszym miejscu jest Wkra; Fis i Polmap to mniejsze hurtownie).
Z badań przeprowadzonych w ubiegłym roku przez Centrum Informacji o Książce wynika, że w Polsce
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta