Gniazdo Ślepowrona
Północne Mazowsze
Gniazdo Ślepowrona
Szlakami Rzeczpospolitej z Pascalem
Pomnik Zygmunta Krasińskiego przed pałacykiem podarowanym poecie przez ojca
FOT. KRZYSZTOF WOJCIECHOWSKI/FORUM
Kruk trzymający w dziobie złoty pierścień przysiadł na srebrnej podkowie - taki wizerunek widnieje na herbie Ślepowron, którym pieczętuje się ród Krasińskich. Gniazdem rodowym Krasińskich jest Krasne położone na północnym Mazowszu. Ród ten jest związany z tym miejscem od późnego średniowiecza, od nazwy miejscowości wywiódł swoje nazwisko.
Miejscowy późnogotycki kościół wzniesiony został w latach 1570 - 1575 z fundacji Franciszka Krasińskiego, biskupa krakowskiego, wybitnego polityka złotego wieku XVI. Jest to największa nekropolia tego rodu. Najstarszy nagrobek Katarzyny i Jana Krasińskich, rodziców Franciszka, stanowi płyta z czerwonego marmuru z 1575 roku. W prezbiterium znajduje się jedyny w Polsce podwójny kamienny nagrobek kobiecy - dwóch żon Jana Kazimierza Krasińskiego - Urszuli Grzybowskiej (zm. 1647 r.) i Amaty Andrei Anarault markizy de Lavigeron (zm. 1663 r.).
Nieopodal ołtarza zobaczymy godny uwagi pomnik nagrobny z białego marmuru, Adama Krasińskiego, biskupa kamienieckiego, jednego z przywódców konfederacji barskiej....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta