Puzzle nie do ułożenia
Pozorna słuszność argumentów
Puzzle nie do ułożenia
ZDZISŁAW JASKÓLSKI
Prawo pracy utworzono, by chronić interes pracownika, a jednocześnie nie utrudniać prowadzenia zakładu ponad miarę tej ochrony.
Co pewien czas prasa przytacza wypowiedzi pracodawców o konieczności zmniejszenia kosztów pracy, by zachować konkurencyjność jej produktów. Sposób na to widzą w ograniczeniu uprawnień pracowniczych i obowiązków administracyjnych związanych z zatrudnieniem. Ostatnio w związku z kolejnymi propozycjami zmian w kodeksie pracy piszący na ten temat używają nawet takich sformułowań: "Prawo pracy powinno generalnie ułatwiać pracodawcom prowadzenie przedsiębiorstw w zmieniających się warunkach gospodarki rynkowej (...)"; "Prawo pracy musi uwzględniać interes małych przedsiębiorstw (...)"; "Prawo pracy ma obowiązek chronić pracodawców przed (...)".
Prezentujący takie poglądy przeoczyli, że gdyby prawo pracy miało uwzględniać interes pracodawcy, toby w ogóle nie powstało.
W XIX w. uczciwi sędziowie i uczciwi pracodawcy uznali za oczywiste, że dalsze traktowanie pracy jako najmu według pojęć cywilistycznych nie da się utrzymać. Dlatego w Niemczech powstaje das Arbeitsrecht, w Francji Le droit du travail, a w Polsce po 1919 r. przodujące w Europie nowoczesne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta