Szymon Rundstein
Szymon Rundstein
Szymon Rundstein (1876-1942)
W dziejach polskiej myśli prawniczej XIX i XX w. trudno znaleźć bardziej wszechstronnego uczonego niż Szymon Rundstein. Należał on bowiem do najwybitniejszych prawników europejskich i dogmatyków prawa w Polsce, a jego bogaty dorobek naukowy stawiano na równi z dorobkiem takich uczonych jak: L. Petrażycki, W. L. Jaworski, F. Zoll (mł.) czy S. Wróblewski. Potrafił przy tym zadziwiająco łączyć rozległą wiedzę uczonego z umiejętnościami prawnika-praktyka: adwokata-cywilisty, wybitnego znawcy i negocjatora traktatów międzynarodowych, kodyfikatora i legislatora w Lidze Narodów i Akademii Prawa Międzynarodowego oraz sędziego Stałego Trybunału Arbitrażu w Hadze.
Szymon Rundstein urodził się 24 listopada 1876 r. w Warszawie, w mocno już spolonizowanej rodzinie żydowskiej Markusa Rundsteina, ławnika Zarządu Miejskiego m.st. Warszawy, i Amelii z Wyszogrodów. Jako osiemnastolatek wstąpił na Wydział Prawa Cesarskiego Uniwersytetu Warszawskiego. Był studentem bardzo zdolnym i pracowitym. Miał też sporo szczęścia, trafił bowiem na mistrza - najwybitniejszego podówczas wykładowcę prawa cywilnego, a przy tym doświadczonego praktyka prof. W. Holewińskiego. Pod jego to wpływem młody Rundstein zainteresował się dziedzinami: teorii prawa, prawa cywilnego,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta