Bulwersujące ceny kompaktów
Czy możliwa jest tania płyta
Bulwersujące ceny kompaktów
Wytwórnie bronią się przed zarzutami o zawyżanie cen
Oskarżenie przez 28 amerykańskich stanów koncernów fonograficznych EMI, Sony Music, BMG, Universal i Warner o sztuczne zawyżanie cen może być nowym argumentem w dyskusji na temat cen kompaktów, uważanych w Polsce przez kupujących za zbyt drogie. Jednak opinii tej nie podzielają dzisiaj nawet niezależni wydawcy. Przy obecnej zapaści rynku i piractwie, ledwie wiążą koniec z końcem. Wskazują też na wysokie marże sklepów i 22-procentowy VAT. Urząd Antymonopolowy stwierdza, że nie otrzymał żadnego zgłoszenia w sprawie zawyżania cen.
Fot. Andrzej Wiktor
JACEK CIEŚLAK
Pięć czołowych wytwórni płyt kompaktowych oraz trzy największe firmy sprzedające je w USA oskarżone zostały o działanie w zmowie w celu sztucznego zawyżania cen. Klienci stracili przez dwa ostatnie lata około pół miliarda dolarów. W Polsce, gdzie ceny zagranicznych nowości przekraczają już 60 zł, może być to nowy argument w dyskusji na temat cen kompaktów, uważanych za zbyt drogie.
Także w Polsce duże koncerny EMI, Sony Music, BMG, Universal i Warner były oskarżane, zwłaszcza przez małych niezależnych wydawców, o sztuczne zawyżanie cen....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta