Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Suwerenni czy współcześni

17 sierpnia 2000 | Millenium | BW

Pozostanie Polski poza Unią Europejską spowodowałoby marginalizację naszego kraju, który stałby się tylko biernym i peryferyjnym przedmiotem globalizacyjnych procesów

"Suwerenni" czy współcześni

Bronisław Wildstein

Polska w XXI stulecie wejdzie pod znakiem walki o przystąpienie do Unii Europejskiej. Batalia ta nie tylko w ogromnym stopniu zadecyduje o przyszłości naszego kraju, ale stanowić może użyteczną metaforę dla rozważania jego dalszych losów. Wbrew uprzednim oczekiwaniom batalia będzie miała nie tylko wewnętrzny, ale i międzynarodowy charakter. Okazuje się bowiem, że mniej więcej symetryczny zestaw irracjonalnych argumentów, które uruchomione zostały w Polsce przeciw integracji z UE, wykorzystywany jest dzisiaj przez przeciwnych nam unijnych polityków.

Argumenty te polegają głównie na straszeniu polską tanią siłą roboczą i tanimi produktami. Nie wytrzymują one konfrontacji z rzeczywistością. Po obaleniu komunizmu, kiedy wyjazd stał się bez porównania łatwiejszy, imigracja z Polski radykalnie zmniejszyła się, a nie zwiększyła. Nasza siła robocza nie jest już taka tania, a po przystąpieniu do UE poziomy cen dość prędko zaczną się wyrównywać itd.

Ostatnio na irracjonalnych obawach grać zaczęli również politycy głównego nurtu w Europie, częściowo próbując znaleźć...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2089

Spis treści
Zamów abonament