Gdy wspólników dwóch
Umowa o współpracy czy spółka cywilna
Gdy wspólników dwóch
Współpraca przedsiębiorstw na ogół oparta jest na ścisłych powiązaniach gospodarczych, bez unii personalnej lub kapitałowej. W takiej sytuacji strony zawierają często umowę o stałej współpracy.
Umowy o współpracy nie tworzą trwałego związku pomiędzy partnerami i dotyczą zwykle jednego przedsięwzięcia.
Inaczej jest w przypadku bardziej ścisłego powiązania całej działalności obu (lub więcej) firm. Wówczas taką umowę można przyrównać z umową spółki; obejmuje ona bowiem aspekt zarobkowy oraz organizacyjny, włącznie z nazwą nadaną przedsięwzięciu przez strony umowy. Oparcie współpracy gospodarczej na takiej podstawie (np. umowa konsorcyjna lub kooperacji) niesie ze sobą ryzyko uznania przez organy podatkowe, że powstał nowy podmiot gospodarczy - spółka cywilna - a co za tym idzie, ryzyko zakwestionowania prawidłowości rozliczeń obu partnerów gospodarczych, zwłaszcza w zakresie podatku VAT.
Niezależnie jednak od tego, czy strony zawarły umowę dotyczącą jednego przedsięwzięcia, czy też stałej ścisłej współpracy, nie można uznać, że powstał nowy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta