Mieszanie zupy w lewą stronę
Mieszanie zupy w lewą stronę
AGNIESZKA WRÓBLEWSKA
Związki zawodowe są obecne w połowie polskich przedsiębiorstw i tam, gdzie są, najwyżej połowa załogi do nich należy. Nawet w tradycyjnie związkowych branżach państwowych ilość członków maleje. Do jakiegoś związku zawodowego należy co piąty aktywny zawodowo obywatel. Wśród ogółu dorosłych przynależność do związku deklaruje 11 procent Polek i Polaków. Najczęściej ludzie w średnim wieku, najrzadziej najmłodsi i najstarsi. - To właśnie nas przeraża najbardziej: sprzedaż rośnie, a ludzie nie są potrzebni - mówi Andrzej Karczewski.
Nastrój w Komisji Zakładowej "Solidarności" jest parszywy. Idzie przez halę Andrzej Karczewski, przewodniczący, łapie go jeden z drugim za rękaw i pyta: kto następny do zwolnienia? I jeszcze doda - warto było tak się uganiać za tym ABB? Dwa lata temu faktycznie się uganiali. Bardzo chcieli dla ZWAR-u (wytwórnia sprzętu energetycznego w warszawskim Międzylesiu) znaleźć zagranicznego właściciela. - Państwo nie jest żadnym właścicielem - tłumaczy mi Karczewski. - Wiedzieliśmy, że fabryka nie przeżyje bez nowych technologii, jakie mają zachodnie koncerny. Dlatego popieraliśmy ABB.
Przyszedł do ZWAR-u po technikum, w 1973 roku. Pracowały tu tłumy ludzi, parę tysięcy. 60 procent produkcji szło do ZSRR, krajowa energetyka brała resztę. Potem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta