Życiowych wątpliwości ciąg dalszy
Ulga dla oszczędzających w kasach mieszkaniowych
Życiowych wątpliwości ciąg dalszy
RYS. JACEK FRANKOWSKI
IZABELA LEWANDOWSKA
Przepisy regulujące ulgę na systematyczne oszczędzanie w kasie mieszkaniowej są niejasne, zwłaszcza gdy chodzi o warunki jej zachowania po wycofaniu pieniędzy z kasy. Łatwo wpaść w podatkową pułapkę przez nie przemyślane decyzje.
Dla zachowania ulgi na oszczędzanie kwota wycofana z kasy po ustalonym w umowie okresie systematycznego oszczędzania (zasadniczo nie może być krótszy niż 36 miesięcy) musi być "wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę" (art. 27a ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych; dalej: updf). Inaczej podatnik musi do dochodu lub podatku należnego za rok, w którym doszło do wycofania, doliczyć odpowiednio kwoty odliczone z tego tytułu.
Cesja na rzecz rodziców
Czytelniczka oszczędza w kasie mieszkaniowej prawie trzy lata. Ma skromne dochody. Z tego powodu może liczyć tylko na niewielki kredyt. Dochody jej rodziców są znacznie wyższe, w związku z tym oni dostaliby kredyt, który wraz z innymi oszczędnościami umożliwiłby kupno mieszkania. Planuje więc scedowanie rachunku na nich. Liczy, że po kupieniu mieszkania i spłaceniu kredytu rodzice darowaliby jej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta