Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

..i odnowiła oblicze tej ziemi

31 sierpnia 2000 | Rocznica Sierpnia 80 | AK
źródło: Nieznane

"SOLIDARNOŚĆ" POWSTAŁA JAKO ZWIĄZEK ZAWODOWY, WZNIECIŁA I KIEROWAŁA RUCHEM UWALNIANIA SPOŁECZEŃSTWA, WYRAŻAŁA ASPIRACJE NARODU

...i odnowiła oblicze tej ziemi

Lech Wałęsa i przedstawiciele MKS podchodzili do bramy nr 2, gdzie mieszkańcy Gdańska codziennie czekali na nowe informacje

FOT. ERAZM CIOŁEK/FORUM

Niezależny, samorządny związek zawodowy przyjął nazwę "Solidarność" 17 września 1980 roku, gdy delegaci regionalnych i międzyzakładowych komitetów strajkowych z całego kraju podjęli decyzję o wspólnej rejestracji.

Lecha Wałęsę do jednego ogólnopolskiego związku przekonał, zaiste "solidarnościowymi" argumentami, Karol Modzelewski z Dolnego Śląska: - Jeśli nie pójdziemy razem, tylko w pojedynkę, to wszystkich nas po kolei rozwalcują. Zaczną od słabszych regionów, Gdańsk zostawią na koniec, ale nie łudźcie się, że was oszczędzą. I Wałęsa - chyba wciąż wbrew stanowisku reszty delegacji Gdańska - odpowiedział na to: - Idziemy razem, solidarnie.

Z relacji uczestników strajków we wszystkich regionach Polski wynikało, że hasło solidarności i przykład solidarnego działania w Trójmieście odebrano w całym kraju jak impuls o niezwykłej mocy.

Słowo "Solidarność" pojawiło się 23 sierpnia w winiecie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2101

Spis treści

Regiony Polski - Pomorskie

Zamów abonament