Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przywrócić Annę Walentynowicz

31 sierpnia 2000 | Rocznica Sierpnia 80 | AW
źródło: Nieznane

CO ZROBIĆ Z TĄ LEGENDĄ?

Przywrócić Annę Walentynowicz

FOT. ALEKSANDER JAŁOSIŃSKI

ANNA WIELOPOLSKA

Wiele osób uważa, że nie ma już legendy Anny Walentynowicz i że to ona sama zniszczyła mit. Swój, a przy okazji narodzin "Solidarności". Ale nawet ci, którzy tak myślą, mają poczucie, że Walentynowiczowej należy się jednak jakieś słowo uznania, podziękowania, uhonorowania.

Problem w tym, że Walentynowiczowa gryzie. Za biedę polskiego robotnika, za obcy kapitał i wolny rynek, za upokorzenia, jakich doznała w socjalizmie i te, od strony których poznała kapitalizm, za kłamstwa kolegów i polityków, ale i za obco brzmiące nazwiska i niepolskie pochodzenie. Uosobiała tęsknotę polskiej inteligencji, dziś jest wcieleniem tego, co dla tej inteligencji hańbiące i poniżające.

Była iskrą wielkiego Sierpnia. Na transparencie, a raczej kawałku tektury jej koledzy wypisali zwykłą białą kredą żądanie "Przywrócić do pracy Annę Walentynowicz". Z tego żądania wyrosło 21 postulatów, na które władza dwa tygodnie później zmuszona była się zgodzić.

Zakochałam się w stoczni

Jej życiorys dziennikarze opowiedzieli wielokrotnie. Od przyjazdu do Polski z Wołynia (chyba zimą 1945 roku - przypomina sobie Anna...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2101

Spis treści

Regiony Polski - Pomorskie

Zamów abonament