Truje czy nie
Pracownicy toruńskiej delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska (WIOŚ) w Bydgoszczy przekazali materiały Wojewódzkiemu Inspektorowi Ochrony Środowiska, które - jak liczą - będą podstawą do sporządzenia wniosku o unieruchomienie instalacji do produkcji siarki w wytwórni kwasu siarkowego w Toruńskich Zakładach Przemysłu Nieorganicznego (TZPN) Polchem.
Na obszarze miasta zlokalizowanych jest około sześćdziesięciu większych zakładów przemysłowych i komunalnych wysyłających zanieczyszczenia, głównie energetyczne. W zachodniej części miasta charakteryzującej się zdecydowanie gorszymi warunkami pod względem zanieczyszczenia dwutlenkiem siarki oprócz Polchemu znajduje się m. in. Energotor, Merinotex i Towimor, będący znaczącym emitentem dwutlenku siarki.
Wyniki monitoringu w części Torunia, gdzie znajduje się m.in. Polchem wskazują na to, że w tym rejonie od 1999 roku zaczęło się bardzo źle dziać - stwierdził Szczepan Burak, kierownik działu monitoringu toruńskiej delegatury WIOŚ w Bydgoszczy. -Tak jak w innych regionach miasta ilość zanieczyszczeń w powietrzu zmniejszyła się, co jest efektem inwestycji ekologicznych przeprowadzonych zarówno przez przedsiębiorstwa jak i przez miasto, tak w okolicach Polchemu niepokojąco wzrosła, co wykazała znajdująca się nieopodał, na toruńskim lotnisku stacja pomiarowa. Tendencje te dotyczą stężeń...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta