Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Guru słowa

31 sierpnia 2000 | TeleRzeczpospolita | JB
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

ZBLIŻENIE

Jan Miodek

Guru słowa

FOT. BARTŁOMIEJ ZBOROWSKI

Wrocławski językoznawca, profesor Jan Miodek jest jednym z najbardziej lubianych i cenionych propagatorów poprawnej polszczyzny. A entuzjazm, z jakim o niej mówi, udziela się ogromnej rzeszy widzów.

- Myślę, że moją przyszłość zawodową w znacznym stopniu zdeterminowało dzieciństwo. Urodziłem się w 1946 roku w Tarnowskich Górach, na Górnym Śląsku, a więc w regionie bardzo wyrazistym gwarowo. Gwary używało się wszędzie: w czasie przerw, na ulicy, na podwórku. Mój dom był inteligencki, nauczycielski, więc mówiło się tu językiem literackim. I to zderzenie: gwara - język literacki od początku było dla mnie czymś naturalnym. Do dziś właściwie pozostałem człowiekiem dwujęzycznym. Kiedy jest mi dobrze, bardzo lubię przechodzić na gwarę. Wtedy idę z wiadrem na "hasiok", a nie na śmietnik, "ciepnę" czymś, a nie rzucę, mówię "dej" mi, a nie "daj" mi, "kolejorz", a nie kolejarz. To sprawia mi przyjemność.

- Jan Miodek jest w rzeczywistości znacznie drobniejszy niż mogłoby to wynikać z telewizyjnego ekranu - mówi Hanna Gucwińska. - Najbardziej zazdroszczę mu tego zacisznego pokoju, stylowego biurka i pięknego świecznika, a przede wszystkim tego, że podczas nagrania nie włączy się do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2101

Spis treści

Regiony Polski - Pomorskie

Zamów abonament