Musicie nam pomóc
Musicie nam pomóc
BERNADETA WASZKIELEWICZ
MARCIN DOMINIK ZDORT
Kiedy w sierpniu do Stoczni Gdańskiej dotarli eksperci z Warszawy, Lech Wałęsa rozłożył ręcę i powiedział: "Wiedziałem dokładnie, co mam robić, dopóki nie zgodzili się rozmawiać, a teraz nie wiem i musicie mi pomóc."
Historia grupy gdańskich doradców komitetu strajkowego w 1980 roku zaczyna się w Warszawie. Stołeczne środowiska tzw. intelektualistów - mające niekiedy za sobą dłuższy lub krótszy epizod działania w obrębie systemu komunistycznego czy na jego obrzeżach, czasem jako koncesjonowanej opozycji - w połowie sierpnia zastanawiały się, jak się zachować w obliczu rozszerzającego się strajku na Wybrzeżu. Narodził się pomysł, aby wystosować do strajkujących i przedstawicieli władzy apel wzywający obie strony do umiaru i porozumienia. Inicjatorzy tego listu pochodzili przede wszystkim ze środowiska nielegalnego Towarzystwa Kursów Naukowych i warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej. Tadeusz Mazowiecki, Bronisław Geremek i Tadeusz Kowalik zapraszając pozostałych kilkadziesiąt osób do podpisania listu, ściśle przestrzegali, aby wśród jego sygnatariuszy nie znaleźli się przywódcy Komitetu Obrony Robotników - organizacji uważanej wówczas nie tylko...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta