Pracodawcy przeciwko 40 godzinom pracy
O zmianach w kodeksie zadecyduje wkrótce Sejm
Pracodawcy przeciwko 40 godzinom pracy
Skrócenie tygodniowego czasu pracy z 42 do 40 godzin i wszystkie wolne soboty zakłada projekt nowelizacji kodeksu pracy, który ma być głosowany na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu Sejmu. Przeciwko proponowanym zmianom po raz kolejny zaprotestowali wczoraj przedsiębiorcy.
Prace nad nowelizacją kodeksu pracy ciągną się już od dwóch lat. Początkowo zanosiło się na gruntowne zmiany, które miały doprowadzić przede wszystkim do obniżenia kosztów pracy i uelastycznienia stosunków pracy. Ale - jak podsumował wczoraj Jeremi Mordasewicz, wiceprezes Business Centre Club - góra urodziła mysz. - Z ponad 40 poprawek, zaproponowanych przez zespół do spraw odbiurokratyzowywania gospodarki, do ostatecznej wersji rządowej nie trafiła praktycznie żadna - mówiła Henryka Bochniarz, prezes Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych.
W przesłanym do Sejmu w grudniu ubiegłego roku projekcie rząd zaproponował tylko jedną zmianę - wprowadzenie wszystkich wolnych sobót. Początkowo nie było jeszcze mowy o skracaniu wymiaru pracy do 40 godzin, ale gdy projektem zajęli się posłowie, wkrótce i ta propozycja znalazła się w dokumencie. Na dodatek dopisany został warunek, że ograniczenie czasu pracy "nie powoduje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta