Wątpliwe przepisy ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym
Prezydent do Trybunału Konstytucyjnego
Wątpliwe przepisy ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym
Jak już informowaliśmy, prezydent RP skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie zgodności z konstytucją kilku przepisów ustawy z 13 lipca 2000 r. o zmianie ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym.
Oto pełne uzasadnienie wniosku (z minimalnymi skrótami; śródtytuły pochodzą od redakcji).
Marszałek Sejmu 11 sierpnia 2000 r. stosownie do art. 122 ust. 1 konstytucji przedłożył mi do podpisu ustawę z 13 lipca 2000 r. o zmianie ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym.
Ustawa ta budzi zastrzeżenia co do jej zgodności z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej, co uzasadniam następująco:
Ochrona prywatnej własności
Ustawa z 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 1999 r. nr 15, poz. 139 z późn. zm.; dalej: ustawa) jest aktem prawnym określającym porządek obowiązujący w zakresie gospodarowania terenami, niezależnie od typu własności, w tym zasady przeznaczania terenów na określone cele oraz sposoby ich zagospodarowywania. Rolą ustawy jest więc reglamentacja w zakresie swobodnego kształtowania przestrzeni, z punktu widzenia racjonalnego jej zagospodarowania.
Przepisy ustawy nie stanowią bezpośrednio o prawach i obowiązkach obywateli, jednak w istotny...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta