Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Doręczenia bez wręczenia

06 września 2000 | Prawo | MM

PISMA

Sprzeczność praktyki z przepisami kodeksu postępowania cywilnego

Doręczenia bez wręczenia

MAREK MACIEJKO

Praktykowane zasady uznawania pism za doręczone nie znajdują należytej podstawy w unormowaniach kodeksu postępowania cywilnego.

W "Rzeczpospolitej" z 8 czerwca ("Skąd wziął się ten wyrok") opisano, jak to sąd uznał za skuteczne pierwsze doręczenie w sprawie skierowane pod adresem wskazanym w pozwie przez powoda, pod którym ten od dwudziestu lat nie przebywał. W rezultacie został wydany wyrok zaoczny, który następnie trafił pod ten sam adres, czyli bezzasadnie został uznany za doręczony i po upływie odpowiedniego czasu równie bezzasadnie uznany za prawomocny. Wyrok ten zasądzał niebagatelną kwotę 40 tys. zł.

Jak mogło dojść do tak radykalnego pozbawienia przepisów prawa ich funkcji gwarancyjnej? Otóż w orzecznictwie przyjęło się uważać art. 139 § 1 kodeksu postępowania cywilnego za wystarczającą podstawę do uznania za doręczone pisma sądowego awizowanego przez listonosza i nie podjętego w terminie przez adresata. Czy sformułowanie tego przepisu rzeczywiście daje po temu podstawę?...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2106

Spis treści

Media, Internet

Regiony Polski - Kujawsko-Pomorskie

Zamów abonament