Walka ze złem absolutnym
Rada Polityki Pieniężnej nie twierdzi, że zwalcza inflację skutecznie, czyni to jednak z zapałem
Walka ze złem absolutnym
RYS. ROBERT DĄBROWSKI
RYSZARD BUGAJ
Po decyzji Rady Polityki Pieniężnej nieomal wszystkie komentarze koncentrują się wokół odpowiedzi na pytanie, czy była to decyzja zasadna. Krytycy, których jest ogromna większość, podkreślają jednak, że Rada była w bardzo trudnej sytuacji, ponieważ rząd nie przeciwdziałał energicznie (choć mógł) nowej fali inflacji. W tej grupie krytyków znalazł się też Leszek Balcerowicz.
Rzeczywiście decyzja Rady zdaje się błędna, choć nie wynika z tego, że negatywne następstwa muszą się pojawić. Natomiast po tej decyzji ważniejsze wydaje się poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, czy w Polsce w ostatnich miesiącach rzeczywiście powstało nowe dramatyczne zagrożenie inflacyjne i czy istnieją alternatywne środki - inne niż instrumenty polityki pieniężnej - którymi to zagrożenie można zlikwidować. Jest też najwyższy czas, by zastanowić się, czy RPP jest właściwie skonstruowaną instytucją kierującą polityką pieniężną.
Bolesne dostosowanie
Nikt nie zaprzecza, że impuls, który przyniósł zwiększenie stopy inflacji, nie jest natury pieniężnej, ale ma źródło w rosnących kosztach podaży (mniejsze zbiory, droższe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta