Nie ma VAT, jest odliczenie
Tomasz Michalik, doradca podatkowy w spółce Ernst & Young
Nie ma VAT, jest odliczenie
Odliczenie VAT od zakupów związanych z czynnościami zwolnionymi z VAT oraz nie podlegającymi ustawie to przedmiot licznych sporów podatników z urzędami skarbowymi. Coraz częściej sprawy takie trafiają przed sąd. Czy można tu wskazać jakąś jednolitą linię orzeczniczą?
TOMASZ MICHALIK: Spory powstają, gdy podatnik np. sprzedaje przedsiębiorstwo (czynność nie podlegająca ustawie o VAT) i dla potrzeb tej transakcji kupuje usługi, np. doradcze, związane z wyceną zakładu. Następnie chce odliczyć VAT naliczony przy zakupie owych usług, pomniejszając w ten sposób swój podatek należny z innych tytułów. Urzędy skarbowe niejednokrotnie odmawiają tego prawa. Wyroki sądów też niestety są ze sobą sprzeczne. Jeszcze do niedawna dominowała linia orzecznicza, że odliczenie nie jest możliwe, gdy zakupy dotyczą czynności zwolnionych od podatku, o czym mowa w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta