Gilotyna i edukacja
To nie młodość czy zniesienie stopni i tytułów w nauce są szansą dla Polski
Gilotyna i edukacja
LESZEK MOTYKA ANDRZEJ SITARZ
Zazwyczaj żądanie radykalnych zmian popiera się jakże chłonnym hasłem "sprostania międzynarodowej konkurencji". Nie inaczej postępuje Kazimierz Marcinkiewicz ("Rewolucja w edukacji", "Rz" 266, 15.11.2000 r. ), domagając się amerykanizacji polskiego szkolnictwa wyższego.
Nie wiemy, czy autor wyraża tylko swoje poglądy, czy też obozu rządzącego, jedno jest jednak pewne: myli się zarówno w swojej diagnozie, jak i receptach. Przemilcza również parę niezbyt wygodnych politycznie kwestii, jak na przykład odpłatność za studia w USA.
Tak jak poseł
Truizmem jest stwierdzenie, że wynagrodzenia dla nauczycieli akademickich są za małe, zwłaszcza (co za paradoks) na najlepszych krajowych uczelniach, jak Uniwersytet Warszawski czy Uniwersytet Jagielloński. I bynajmniej nie na skutek ministerialnego określenia stawek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta