Urzędnik powinien grać fair
Profesor Barbara Kudrycka, specjalista od prawa administracyjnego i nauki o administracji publicznej
Urzędnik powinien grać fair
ADAM KARDASZ
: Od kilku miesięcy komisja, której pani przewodniczy, pracowała nad kodeksem etyki zawodowej dla korpusu służby cywilnej, czyli urzędników i pracowników administracji rządowej. Jest już gotowy projekt. Skąd konieczność opracowania takiego kodeksu, czy dzisiaj nie ma norm, które wskazują na etyczne zachowania?
BARBARA KUDRYCKA: Mamy rozwiązania prawne w ustawie o służbie cywilnej, w ustawie antykorupcyjnej, wśród zasad ogólnych kodeksu postępowania administracyjnego, które zawierają treści etyczne. Są one porozrzucane w kilku ustawach, zebraliśmy je w jednym akcie. Ponadto dodaliśmy nowe elementy wynikające z etycznego porządku w demokratycznym społeczeństwie.
Czy dotychczasowe regulacje prawne są nieskuteczne?
Problem polega na tym, że są one w różny sposób interpretowane. Poza tym pewne działania urzędników mogą mieć charakter nieetyczny, chociaż są zgodne z prawem. Źle się dzieje, gdy te działania nieetyczne stają się coraz szerzej akceptowanym obyczajem. Rodzi to pozorne przekonanie o ich słuszności i społecznej akceptacji. Przykładów takich zachowań jest bez liku. Ostatnio na przykład ukazało...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta