Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

O ogórkach cebuli i demokracji

25 listopada 2000 | Plus Minus | AT

WOLNA TRYBUNA

O ogórkach, cebuli i demokracji

KS. ANDRZEJ TUREK

Minął czas prezydenckiej kampanii, a teraz - jak to zwykle bywa - nadeszła pora powyborczych analiz, rozrachunków, prognoz. W kontekście triumfalnej reelekcji kandydata lewicy oraz w perspektywie bardzo realnego zwycięstwa postkomunistów w wyborach parlamentarnych - nie sposób już teraz nie postawić trochę prowokacyjnego pytania: czy Polacy są społeczeństwem dojrzałym do demokracji? Innymi słowy: czy demokracja, pozostawiona samej sobie, nie obraca się w końcu przeciw sobie?

Jeśli bowiem zgodzimy się z tym, że komunistyczny totalitaryzm PRL był czymś złym, to również powinniśmy uznać, że oddanie pełni władzy w ręce spadkobierców tegoż systemu, nie może być dla Polski korzystne. Niedawno podkreślał to Jan Nowak-Jeziorański: "Sądząc z sondaży opinii publicznej, istnieje duże prawdopodobieństwo, że SLD powtórzy zwycięstwo Aleksandra Kwaśniewskiego. (...) Wobec rozproszenia prawicy oraz słabości formacji środka totalne opanowanie władzy przez spadkobierców PZPR może zachwiać równowagę sił w sposób zagrażający demokracji. W dalszej perspektywie próby" utrwalania władzy "mogłyby stać się źródłem narastającego konfliktu społecznego. Jeśliby nie mógł zostać rozładowany w następnych wyborach -...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2173

Spis treści
Zamów abonament