Sztuka zarządzania
- Zarządzanie kapitałem intelektualnym
- Inwentaryzacja rzeczy niematerialnych
- Konkurs
- Za tydzień w Sztuce Zarządzania Zarządzanie kapitałem intelektualnym
MARIUSZ STROJNY
Koncepcja zarządzania kapitałem intelektualnym może spowodować rewolucję w rachunkowości i zarządzaniu na skalę porównywalną do tej, jaką w 1494 roku zainicjował wenecki mnich Luca Pacioli publikacją pierwszego w historii podręcznika wyjaśniającego zasady podwójnego księgowania pt. Summa de arithmetica, geometrica, proportioni et proportionalita.
Już w latach 60. zaczęto dostrzegać, że bilans nie daje pełnego obrazu przedsiębiorstwa, gdyż nie uwzględnia kapitału ludzkiego. Judy Lewent, dyrektor finansowy Merck & Co, w wywiadzie dla magazynu "Fortune" stwierdziła wprost, że "rachunkowość w firmach opartych na wiedzy (knowledge-based companies) nie jest w stanie uchwycić niczego naprawdę istotnego", a ankieta przeprowadzona kilka lat temu przez Instytut Rachunkowości Zarządczej wykazała, że aż 64 procent przedsiębiorstw w Stanach Zjednoczonych poszukuje nowych sposobów pomiaru swojej efektywności.
Tradycyjna rachunkowość nadmiernie koncentruje się na analizie zasobów materialnych i finansowych, a zaniedbuje zasoby niematerialne. Ponadto pokazuje przeszłość, mierzy efekty wczorajszych decyzji, nie dając podstaw do
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta