W różowo-czarnych barwach
Sukcesy i porażki restrukturyzacji
W różowo-czarnych barwach
Światowe statystyki dowodzą, że w ostatnich 10 latach wydobycie węgla spada. Nie oznacza to oczywiście, że przestaje się on liczyć na energetycznym rynku. Od 1990 r. jego produkcja obniżyła się o blisko 10 proc., czyli ok. 100 mln ton, a więc mniej więcej tyle, ile wydobywa Polska. Na świecie wydobywa się obecnie 3 mld 475 mln ton.
Potentatem, pod względem wydobycia i zużycia węgla, są Chiny, które wydobyły w ubiegłym roku 1 mld ton. Za nimi plasują się USA z 920 mln ton, trzecie na liście są Indie (289 mln t), dalej RPA (223 mln t), Australia (212 mln t). Kraje byłego ZSRR łącznie wydobywają 315 mln ton.
Zmniejsza się światowy popyt na węgiel, stąd zmniejszają też wydobycie USA, Kanada, RPA i Chiny. Te ostatnie planują w tym roku wydobycie o 100 mln ton węgla mniej, czyli wyprodukują "tylko" 900 mln ton. Jednak np. Australia i Indonezja zwiększają wydobycie. Rosja przyśpiesza reformy górnictwa przy wsparciu Banku Światowego, EBOR i japońskiego Eximbanku. Rosja wydobywa obecnie ok. 165 mln ton węgla. W ostatnich latach unieruchomiła 140 kopalń, a od 1993 r. zmniejszyła zatrudnienie w kopalniach o pół miliona osób.
Trudne reformy wprowadza się w górnictwie rosyjskim,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta