Gdzie kupować
Rurociąg Rosja-Polska-Europa Zachodnia
Gdzie kupować
Rosjanie naciskają na Polskę ekonomicznie i politycznie, by zgodziła się na budowę gazociągu przez swoje terytorium, nawet jeśli jest to niezgodne z interesem naszego kraju. Od tego, jak w przyszłości przebiegać będzie ten gazociąg - jeśli powstanie - zależą nasze stosunki z Rosją, Ukrainą i Unią Europejską, ale również przyszłość krajowej sieci gazowniczej i bezpieczeństwo dostaw. Nadal nie jest też pewne, czy uda się nam spełnić największe marzenia o dywersyfikacji dostaw i podpisać kontrakt na import 5 mld m sześc. gazu z Norwegii.
W 1999 r. sprzedano w Polsce 10,9 mld m sześc. gazu. Ze źródeł krajowych pochodziło 3,65 mld m sześc., reszta, czyli 7,25 mld m sześc., to gaz kupowany za granicą. Praktycznie cały import pochodził z Rosji. Rząd zakłada, że popyt na gaz w Polsce będzie stale rósł. W 2010 r. nasze potrzeby mają wynieść 18-22 mld m sześc., a w 2020 r. już 26-29 mld m sześc. W kwietniu 2000 r. w życie weszła tzw. umowa jamalska. Rocznie pochodzić ma wg niej do 12,5-14 mld m sześc.
Pod koniec października Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie dotyczące poziomu dywersyfikacji dostaw gazu do 2020 r. Ustalono, że w 2001 r. z jednego kierunku (czyli jednego państwa) pochodzić będzie mogło...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta