Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdzie kupować

29 listopada 2000 | Raporty | NA
źródło: Nieznane

GAZ ZIEMNY

Rurociąg Rosja-Polska-Europa Zachodnia

Gdzie kupować

Rosjanie naciskają na Polskę ekonomicznie i politycznie, by zgodziła się na budowę gazociągu przez swoje terytorium, nawet jeśli jest to niezgodne z interesem naszego kraju. Od tego, jak w przyszłości przebiegać będzie ten gazociąg - jeśli powstanie - zależą nasze stosunki z Rosją, Ukrainą i Unią Europejską, ale również przyszłość krajowej sieci gazowniczej i bezpieczeństwo dostaw. Nadal nie jest też pewne, czy uda się nam spełnić największe marzenia o dywersyfikacji dostaw i podpisać kontrakt na import 5 mld m sześc. gazu z Norwegii.

W 1999 r. sprzedano w Polsce 10,9 mld m sześc. gazu. Ze źródeł krajowych pochodziło 3,65 mld m sześc., reszta, czyli 7,25 mld m sześc., to gaz kupowany za granicą. Praktycznie cały import pochodził z Rosji. Rząd zakłada, że popyt na gaz w Polsce będzie stale rósł. W 2010 r. nasze potrzeby mają wynieść 18-22 mld m sześc., a w 2020 r. już 26-29 mld m sześc. W kwietniu 2000 r. w życie weszła tzw. umowa jamalska. Rocznie pochodzić ma wg niej do 12,5-14 mld m sześc.

Pod koniec października Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie dotyczące poziomu dywersyfikacji dostaw gazu do 2020 r. Ustalono, że w 2001 r. z jednego kierunku (czyli jednego państwa) pochodzić będzie mogło...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2176

Spis treści
Zamów abonament