Zarządzanie kapitałem intelektualnym
Zarządzanie kapitałem intelektualnym
MARIUSZ STROJNY
Koncepcja zarządzania kapitałem intelektualnym może spowodować rewolucję w rachunkowości i zarządzaniu na skalę porównywalną do tej, jaką w 1494 roku zainicjował wenecki mnich Luca Pacioli publikacją pierwszego w historii podręcznika wyjaśniającego zasady podwójnego księgowania pt. Summa de arithmetica, geometrica, proportioni et proportionalita.
Już w latach 60. zaczęto dostrzegać, że bilans nie daje pełnego obrazu przedsiębiorstwa, gdyż nie uwzględnia kapitału ludzkiego. Judy Lewent, dyrektor finansowy Merck & Co, w wywiadzie dla magazynu "Fortune" stwierdziła wprost, że "rachunkowość w firmach opartych na wiedzy (knowledge-based companies) nie jest w stanie uchwycić niczego naprawdę istotnego", a ankieta przeprowadzona kilka lat temu przez Instytut Rachunkowości Zarządczej wykazała, że aż 64 procent przedsiębiorstw w Stanach Zjednoczonych poszukuje nowych sposobów pomiaru swojej efektywności.
Tradycyjna rachunkowość nadmiernie koncentruje się na analizie zasobów materialnych i finansowych, a zaniedbuje zasoby niematerialne. Ponadto pokazuje przeszłość, mierzy efekty wczorajszych decyzji, nie dając podstaw do zobrazowania rzeczywistej kondycji przedsiębiorstwa na dzień dzisiejszy, a tym bardziej na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta