Jak zaczynaliśmy, jak skończymy?
Jak zaczynaliśmy, jak skończymy?
RYS. MAREK ADAMIK
Romuald Schild
Od wielu lat bronione są dwie podstawowe teorie dotyczące powstania człowieka współczesnego. Obie bazują na analizie morfologicznej szczątków kopalnych.
Profesor Romuald Schild, dyrektor Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk, bada epokę kamienia w Europie, Afryce północno-wschodniej, Etiopii, Sudanie, Egipcie. Jest pierwszym i jedynym polskim uczonym wybranym na członka zagranicznego Narodowej Akademii Nauk Stanów Zjednoczonych.
Pierwsza z nich - policentryczna - zakłada ewolucję lokalną z pnia homo erectus w Azji, Europie i Afryce. W Europie ta linia miałaby przebiegać poprzez homo heidelbergensis lub homo antecessor oraz neandertalczyka. Homo antecessor mógłby być wspólnym przodkiem człowieka współczesnego i neandertalczyka. Druga teoria - monocentryczna - postuluje, że pierwsza kolonizacja starego świata dokonana została przez wyjście z Afryki homo erectus, oraz że również homo sapiens, wywodzący się z lokalnego pnia homo erectus, najpierw pojawił się w Afryce przed 100...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta