Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Quo vadis?

30 listopada 2000 | Millenium | KK

Drzewo genealogiczne ludzkości rysowane na podstawie skamieniałości nie oddaje tego, co najistotniejsze z punktu widzenia gatunku; może cechy społeczne są ważniejsze od biologicznych?

Quo vadis?

Krzysztof Kowalski

Drzewem genealogicznym ludzkości zajmuje się paleoantropologia. Rozwój biologii sprawił, że zajęła się nim również genetyka, burząc w wielu punktach obraz nakreślony przez paleoantropologię.

Krzysztof Kowalski, dziennikarz działu Nauka i Technika "Rzeczpospolitej", publicysta, tłumacz, z wykształcenia archeolog, zajmuje się od lat popularyzacją prahistorii Polski i świata, autor wielu artykułów o antropogenezie i książek o początkach cywilizacji.

Jeszcze inaczej wyglądałoby to sławetne drzewo ułożone przez filozofów. W XXI wieku odkryte skamieniałe kości i analizy DNA sprawią, że obrazy: paleoantropologiczny i genetyczny będą się różnić jeszcze bardziej, a wówczas świat zmęczony brakiem jednomyślności nauki i nieostrymi obrazami, wciąż zmienianymi pod wpływem lawinowo przybywających szczegółów - poprosi filozofię, królową nauk, o wprowadzenie jakiegoś ładu, z jakiegoś uniwersalnego punktu widzenia, z plątaniną czaszek, zębów, miednic, chromosomów i mitochondrii.

Homo laborans - człowiek pracujący, on był praojcem. "Zdobywać...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2177

Spis treści

Regiony Polski - Mazowieckie

Zamów abonament