Za granicą
Bloki przeszkodą dla globalizacji
Regionalne bloki handlowe mogą stać się przeszkodą dla światowego handlu, o ile będą opierać się na zestawach rozbieżnych przepisów, a nie na normach WTO - stwierdził szef tej organizacji Mike Moore. Połowę ze 170 regionalnych umów handlowych podpisano od 1990 r., ale twierdzenie, że prowadzą one do bardziej nieskrępowanego handlu na świecie, jest fałszywe, jeśli ich sygnatariusze będą kierować się własnymi zasadami - wyjaśnił agencji Reuters. Regionalne rozwiązania mogą być dobre, co wykazał np. Mercosur w ostatnich 10 latach, zwiększając wymianę z 9 do ponad 20 proc.
Issing optymistą
Główny ekonomista EBC Otmar Issing stwierdził w wywiadzie dla "Nihon Keizai Shimbun", że gospodarka europejska wzrasta obecnie najbardziej w ostatnich 20 latach i cieszy go, że rosnąca inflacja nie przekształciła się we wzrost płac. Jest przekonany, że wzrost w strefie euro będzie wyższy od przeciętnej w UE, bo wskaźniki zaufania producentów i konsumentów są nadal powyżej średniej. Tymczasem Komisja Europejska w oświadczeniu do swego raportu o stanie gospodarki w UE...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta