Skład rzeczy niepotrzebnych
Nie ma pieniędzy na muzeum Tadeusza Kantora w Wielopolu Skrzyńskim
Skład rzeczy niepotrzebnych
ŁUKASZ TRZCIŃSKI
Wnętrze starej plebanii w Wielopolu Skrzyńskim, gdzie mieściła się izba pamięci Tadeusza Kantora
Jutro mija dziesiąta rocznica śmierci Tadeusza Kantora, malarza, scenografa, dramaturga, kreatora fascynujących przedstawień Teatru Cricot-2. Żył i tworzył w pasji, nie obawiając się prowokacji artystycznych. Twórca "Umarłej klasy" wyrastał ponad czasy, w których przyszło mu żyć. Jego sztuka była zawsze w awangardzie. Nie zmogły jej zastępy epigonów. Był niejednoznaczny. Wielki.
Żywiołem najwartościowszych dokonań teatralnych Kantora było obsesyjne rozważanie przeszłości. Wykreowaną w "Wielopolu, Wielopolu" nostalgiczną wizję galicyjskiej prowincji z zapartym tchem podziwiali widzowie całego świata. Także inne jego dzieła: "Gdzie są niegdysiejsze śniegi", "Niech sczezną artyści" czy "Nigdy tu już nie powrócę" - ostatnie w pełni ukończone widowisko artysty.
Odszedł niespodziewanie, 8 grudnia 1990 r., w wieku 75 lat, nie dokończywszy prób kolejnego przedstawienia "Dziś są moje urodziny". I wciąż trudno pogodzić się z jego nieobecnością.
Janusz R. Kowalczyk
MAGDALENA MICHALSKA
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta