Poborca skarbowy u drzwi
Postępowanie egzekucyjne w administracji: szybciej, skuteczniej i w zgodzie z konstytucją
Poborca skarbowy u drzwi
Izabela Lewandowska
Podniesienie skuteczności przymusowego ściągania podatków od opornych dłużników przede wszystkim fiskusa, a także dostosowanie przepisów o egzekucji administracyjnej do wymagań płynących z konstytucji, to główne powody przewidywanej nowelizacji ustawy z 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Pierwsze czytanie jej projektu przeprowadza Sejm podczas trwającego właśnie posiedzenia.
System źródeł prawa ustalony w konstytucji wymaga unormowania w ustawie licznych kwestii dotyczących egzekucji administracyjnej, dotychczas będących przedmiotem rozporządzeń. Chodzi np. o przepisy regulujące funkcjonowanie organów egzekucyjnych oraz sprzedaż ruchomości. Praktyka skłania do wprowadzenia innych nowości, np. przepisów o egzekucji z niektórych papierów wartościowych i praw majątkowych oraz dotyczące nowej instytucji - biegłych skarbowych szacujących zajęte ruchomości i prawa majątkowe.
W sumie korekt jest bardzo dużo, choć wiele z nich ma w istocie charakter formalny i sprowadza się do uściśleń, eliminowania drobnych, ale w praktyce uciążliwych luk. Wszystkie służyć mają osiągnięciu podstawowego celu: poprawie skuteczności przymusowego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta