Kto będzie rządził Unią
Kto będzie rządził Unią
KLAUS BACHMANN
Unijny szczyt w Nicei ma decydować o przyszłym kształcie Unii Europejskiej, o podstawowych kwestiach związanych ze sprawowaniem w niej władzy, o sile i wpływie poszczególnych krajów członkowskich, a więc i przyszłych członków, w tym Polski.
Sądząc po publicznych wypowiedziach rządzących polityków, najważniejsze dla Polski będą dwie kwestie: czy szczyt zreformuje unijne instytucje tak, aby rozszerzenie stało się możliwe, i czy ogłosi datę zakończenia negocjacji członkowskich lub nawet datę przejęcia nowych członków. Po bardzo pozytywnym dla Polski raporcie Komisji Europejskiej nikt nie ma wątpliwości, że Polska będzie wśród pierwszych.
O samej reformie polscy politycy wypowiadali się rzadko. Polska chciałaby zachować przynajmniej jednego komisarza dla kraju członkowskiego, jest za zniesieniem zasady weta w wielu, ale nie wszystkich sprawach, i chciałaby otrzymać taką pulę głosów w Radzie Ministrów i w Parlamencie Europejskim, jaka przypadnie Hiszpanii - to znaczy mniej więcej tyle, ile odpowiada liczbie mieszkańców Polski w stosunku do całej UE. To rozsądne, umiarkowane stanowisko, które nikogo nie powinno razić. Bądź co bądź, można by argumentować - Polska...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta