Mieszkanie spółdzielcze do podziału
Jednemu lokum, drugiemu spłata
Mieszkanie spółdzielcze do podziału
RYS. PAWEŁ GAŁKA
Najtrudniejszy punkt małżeńskich działów związanych z rozwodem to mieszkanie, zwłaszcza gdy jest to jedyne lub najważniejsze dobro rozstających się. A w praktyce najwięcej wątpliwości budzą podziały lokali spółdzielczych i związane z tym rozliczenia majątkowe.
Jeśli mieszkanie, które zajmowali rozwodzący się, należy do majątku odrębnego jednego z nich, np. zostało mu przydzielone przed ślubem, gdy otrzymał je choćby w czasie małżeństwa jako darowiznę, w spadku albo kupił na wolnym rynku z pieniędzy stanowiących jego majątek odrębny (darowanych, uzyskanych ze sprzedaży innego mieszkania czy placu kupionego przed ślubem), to oczywiście działy go nie dotyczą. W pozostałych sytuacjach problem trzeba rozwiązać - samemu lub z udziałem sądu.
Wspólność przymusowa
Do dorobku zalicza się spółdzielcze prawo do mieszkania zarówno lokatorskiego, jak i własnościowego, jeśli zostało przydzielone w czasie małżeństwa na zaspokojenie potrzeb rodziny (art. 215 ¤ 2 prawa spółdzielczego). Jest to tzw. wspólność przymusowa. Mieszkanie należy do obojga, bez względu na to, które z małżonków jest członkiem spółdzielni i z jakich pieniędzy sfinansowano zakup (będzie to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta