Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Uczestnictwo we wspólnocie i sprawy sądowe

19 grudnia 2000 | Prawo | WE

ANALIZA

Ustawa o własności lokali

Uczestnictwo we wspólnocie i sprawy sądowe

WIKTOR E. ŁYSZCZAK

Wspólnota mieszkaniowa jest szczególnym rodzajem jednostki organizacyjnej, pozbawionej osobowości prawnej, lecz wyposażonej w bierną i czynną legitymację procesową oraz możliwości nabywania praw i zaciągania zobowiązań.

Sama definicja wspólnoty mówi, że ogół właścicieli lokali wchodzących w skład "określonej nieruchomości" "tworzy wspólnotę". Jest to definicja wprawdzie dość prosta, lecz nie rozwiązuje podstawowego dylematu.

Jeżeli przyjąć taką właśnie definicję, to powstaje pytanie, czy "tworzenie" wspólnoty jest fakultatywne czy obligatoryjne. Inaczej mówiąc, czy wyodrębnienie choćby jednego lokalu powoduje z mocy ustawy zaistnienie wspólnoty, nawet gdy właściciel lokalu na to się nie godzi.

Ustawa o własności lokali na to pytanie nie odpowiada, nawet gdy wyjaśnia, że przy braku określenia sposobu zarządu w umowie obowiązują zasady ustawowe. Tymczasem art. 18 ustawy wyraźnie mówi, że określenie sposobu zarządu nieruchomością wspólną może być przedmiotem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2193

Spis treści

Regiony Polski - Warmińsko-Mazurskie

Regiony Polski - Łódzkie

Wyprawa na Makalu

Zamów abonament