Dług gruntowy
Skuteczniejszy, łatwiejszy i tańszy niż hipoteka
Dług gruntowy
KRZYSZTOF POL
Brak jakiegokolwiek związku z wierzytelnością to podstawowe kryterium odróżniające dług na nieruchomości od hipoteki.
Hipoteka jako prawo akcesoryjne w stosunku do wierzytelności nie jest w stanie sprostać wszystkim wymaganiom, jakie stawia się efektywnym środkom zabezpieczenia w procesie kredytowania.
Obserwacja praktyki gospodarczej, a w szczególności rynku kredytowego państw Unii Europejskiej dowodzi, że współczesnym wymaganiom odpowiada zabezpieczenie (w postaci prawa rzeczowego ograniczonego) obciążające nieruchomość w oderwaniu od konkretnej wierzytelności (nie akcesoryjne), tak żeby zmiany wierzytelności nie wpływały na istnienie i zakres odpowiedzialności z nieruchomości, chyba że strony postanowią inaczej. Postulatom tym odpowiada m.in. instytucja długu gruntowego, uregulowana w prawie niemieckim, znana i obowiązująca do 1 stycznia 1947 r. na zachodnich i północnych ziemiach polskich należących do byłego zaboru pruskiego.
Instytucję tę przyjęto za wzór dla projektu ustawy zmieniającej kodeks cywilny, kodeks postępowania cywilnego oraz ustawy: o księgach wieczystych i hipotece, o listach zastawnych i bankach hipotecznych, prawo o notariacie, i nazwano "dług na nieruchomości".
W Europie instytucja...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta