Cybernaruszenia
Czyny niedozwolone w Internecie
Cybernaruszenia
ANDRZEJ TOMASZEK
World Wide Web to platforma, w której można zwracać się do milionów ludzi na całym świecie, więc skutki czynów niedozwolonych popełnionych przy wykorzystaniu WWW mogą być bardziej dotkliwe niż w jakichkolwiek tradycyjnych obszarach komunikacji.
Możliwości dokonania czynów niedozwolonych w Internecie jest bez liku i każde ich wyliczenie będzie przykładowe. Wymieńmy tylko: czyny nieuczciwej konkurencji, naruszenia prawa do znaków towarowych, naruszenia praw autorskich, naruszenia dóbr osobistych i czyny niedozwolone w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.
Najpierw trzeba ustalić, czy po ujawnieniu konkretnego czynu niedozwolonego należy zastosować polskie prawo materialne i czy sąd polski jest właściwy do rozpoznania tej sprawy.
Rozstrzygnięcie pierwszej kwestii powinno nastąpić stosownie do art. 31 ¤ 1 prawa międzynarodowego prywatnego, wedle którego "zobowiązanie nie wynikające z czynności prawnej podlega prawu państwa, w którym nastąpiło zdarzenie będące źródłem zobowiązania". Ze względu na globalny charakter sieci internetowych wskazanie miejsca zdarzenia niejednokrotnie może być trudne. Rozsądne wydaje się przyjęcie generalnej zasady, iż prawo polskie jest właściwe, kiedy treści...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta