Stare za nowe
Wątpliwe zamiany spółdzielcze
Stare za nowe
Spółdzielcze lokatorskie i dziedziczenie
RYS. PAWEŁ GAŁKA
Już od 1994 r. można mieć więcej niż jedno mieszkanie spółdzielcze własnościowe, ponieważ nie zabrania tego prawo spółdzielcze. Lokatorskie jednak (zgodnie z tą ustawą) - tylko jedno. Statuty spółdzielni natomiast mogą wprowadzać takie ograniczenia w sposobie doboru członków, które praktycznie wykluczają możliwość posiadania przez jedną osobę lub małżeństwo dwu mieszkań własnościowych w tej samej spółdzielni.
Naszym zdaniem nie narusza przepisów prawa spółdzielczego wyłączenie w statucie spółdzielni możliwości przydziału mieszkania osobie, która ma inne własnościowe. Statut może też uzależniać przydzielenie nowego lokalu od postawienia do dyspozycji spółdzielni dotychczasowego. Dotyczy to również mieszkań o statusie własnościowym, nie tylko lokatorskim.
Więcej niż jedno własnościowe
Brak w prawie spółdzielczym zakazu posiadania dwu mieszkań własnościowych nie oznacza, że statuty, z których wynikają wspomniane ograniczenia, są sprzeczne z tą ustawą. O sprzeczności można byłoby mówić, gdyby prawo spółdzielcze zawierało przepis stanowiący wprost, że jedna osoba czy małżeństwo może mieć...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta