Prokura w okresie przejściowym
Prokura w okresie przejściowym
- Poprzednie odcinki Bezpośrednim skutkiem ustanowienia i udzielenia prokury jest zwiększenie się liczby osób uprawnionych do prowadzenia spraw spółki i jej reprezentacji. Działania osobiście podejmowane przez prokurenta wywołują skutki w sferze stosunków spółki, dlatego kwestie związane z procedurą ustanowienia i udzielenia, a także odwołania prokury są niezmiernie istotne dla każdej spółki prawa handlowego.
Zgodnie z art. 632 kodeksu spółek handlowych do czasu wydania przepisów dotyczących firmy i prokury pozostają w mocy przepisy ich dotyczące zawarte w kodeksie handlowym z 1934 r. W związku z tym warto zwrócić uwagę na podstawowe zagadnienie: formę, w jakiej prokura powinna zostać udzielona.
Otóż art. 60 k.h. stanowi, że prokury może udzielić tylko kupiec rejestrowy przez pisemne oświadczenie. Przepis ten był przedmiotem licznych sporów doktrynalnych pod rządami k.h. i przynajmniej do czasu wprowadzenia nowej regulacji prokury w kodeksie cywilnym jego interpretacja będzie stwarzała problemy. Jaka jest bowiem sankcja niedochowania wymaganej przez prawo formy?
Pojęcie "pisemne oświadczenie" z art. 60 k.h. może być rozumiane jako sposób złożenia oświadczenia woli. Przepisy k.h. są przepisami szczególnymi w
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta