Za granicą
Issing uspokaja Niemców
Główny ekonomista EBC Otmar Issing oświadczył dziennikowi "FAZ", że złudna jest wiara Niemców w to, że ich gospodarka byłaby silniejsza, gdyby zamiast euro mogli zachować markę. Zwrócił uwagę, że wyniki gospodarcze Niemiec były gorsze od innych krajów strefy euro, a wysokie bezrobocie przyczyniło się do osłabienia jednolitej waluty. Poziom 8,9 proc. jest oczywiście nie do przyjęcia w strefie euro - stwierdził. W związku z tym wszystkim niechęć Niemców do euro jest raczej dziwna. Nie ma żadnych powodów, by sądzić, że powodziłoby im się lepiej, gdyby mieli markę niemiecką - wyjaśnił.
BSE: nowe przypadki w Niemczech
Niemcy odrzuciły krytykę ze strony komisarza Franza Fischlera, że utrudniały starania UE w walce z BSE prowadzeniem niejasnej polityki oraz przedstawiając nieprzekonujące tłumaczenia. Fischler w wywiadzie dla "Die Welt" stwierdził, że Niemcy nie ułatwiły działań władzom UE, usiłując, jak zwykle, zrzucić winę na kogoś innego. W Niemczech doszło też do zamieszania na temat zasięgu choroby BSE: powstała panika, choć jeszcze do listopada uważano, że kraj ten jest wolny od choroby dzięki wysokiej jakości kontroli. Wiceminister rolnictwa Martin Wille odrzucił te zarzuty i stwierdził, że przedstawiciele władz szybko i skutecznie przystąpili do współpracy z UE. Zarzucił Komisji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta