Pytanie o siłę
Pytanie o siłę
RYS. JAN BONAWENTURA OSTROWSKI
PAWEŁ ŚPIEWAK
Europa walcząca z patriotyzmem, narodowościową zasadą - co często pojawia się w pismach postmodernistycznych - byłaby niezróżnicowaną magmą podatną na biurokratyczne i homogenizujące zabiegi polityków - uważają autorzy książki pt. "W obronie zdrowego rozsądku".
Broniąc zasady narodowej czy wspólnotowej, bronimy naturalnej zasady zróżnicowania i realnego pluralizmu. To jedna z ważniejszych tez obecnych w tekstach autorów należących do Warszawskiego Klubu Krytyki Politycznej. Dorobek klubu nie jest szeroko znany. Znani są jego członkowie. Publikują stale w "Res Publice Nowej", w "Życiu", "Znaku", "Przeglądzie Politycznym". Dariusz Gawin ostatnio napisał świetny esej o "Solidarności" ("Znak" 543). Tomasz Merta przedstawił szereg błyskotliwych szkiców o polskiej polityce. Marek Cichocki opublikował szeroko dyskutowaną książkę o konserwatyzmie, Andrzej Gniazdowski wydał wnikliwe studium o czołowym francuskim kontrrewolucyjnym myślicielu Josephie de Maistre. Janusz Ostrowski zajmuje się filozofią Hegla. Gorzej jest mi znany Paweł Paliwoda piszący do Życia wyjątkowo zacietrzewione artykuliki. Każda zbiorówka...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta