Poznać się i zrozumieć
Wizyty młodych Izraelczyków inaczej
Poznać się i zrozumieć
Grupa nauczycieli żydowskich przed Synagogą Tempel, w czasie krótkiego spaceru po Kazimierzu w Krakowie
FOT. ŁUKASZ TRZCIŃSKI
Na ruinach krematorium nr 3 w Brzezince zapalili światełka, wspólnie odprawili kadisz, żydowską modlitwę za zmarłych. Wszyscy z grupy izraelskiej wspomnieli imiona bliskich - ofiar holokaustu. A potem, zupełnie spontanicznie Polacy zaintonowali chrześcijańską modlitwę "Wieczny odpoczynek racz im dać Panie".
- Byłam bardzo poruszona i przejęta tą modlitwą młodych Polaków... I naszą wspólną modlitwą - mówi Ester Maestro-Lever, urzędniczka administracji szkolnej z Izraela. Jeszcze kilka dni temu do głowy by jej nie przyszło, że coś takiego może się zdarzyć.
Większość z nich pierwszy raz przyjechała do Polski. Wiedzieli sporo o Auschwitz-Birkenau. Ze zdjęć, z filmów, książek i rodzinnych opowieści, w których był bezmiar czerni, śmierci i cierpienia. Zabrakło im tylko wyobraźni, by pomyśleć, że tuż obok największego miejsca zbrodni, głównego symbolu holokaustu, może istnieć jakieś...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta