Somosierra: prawda i legenda
Obrona tej przełęczy przez Hiszpanów blokowała i uniemożliwiała Napoleonowi pochód na odległy o 75 km Madryt
Somosierra: prawda i legenda
WOJCIECH KOSSAK "SOMOSIERRA". SZWOLEŻEROWIE, NIEZGODNIE Z RZECZYWISTOŚCIĄ, SĄ UBRANI W MUNDURY PARADNE. BYŁ TO CELOWY ZABIEG KOSSAKA - PO TO, ŻEBY UKAZAĆ PIĘKNO POLSKIEJ JAZDY.
REPRODUKCJA POLSWISS ART
JANUSZ K. ZAWODNY
Wszyscy bracia to Polacy Kochajmy się wszyscy razem. (Pieśń 1-go Pułku Lekkokonnego Gwardii Napoleona I)
W lecie 1999 r. wraz z dr. Sokołowskim, potomkiem wachmistrza Sokołowskiego, który wraz z ppor. Niegolewskim dotarł do szczytu Somosierry oraz burmistrzem Francisco Gutierrezem, księdzem proboszczem Jose Medina Pintado i hiszpańskim saperem chodziłem z kompasem i mapami po przełęczy. Celem było odtworzenie trasy szarży szwoleżerów i odnalezienie grobów poległych. Dziękuję wyżej wymienionym osobom za ich trud, osobiste poświęcenie i wiedzę, którą mi tak bardzo pomogli w tym pierwszym orientacyjnym przeglądzie topografii miejsca szarży. Równie pomocni byli dr. Sławomir Radoń, dyrektor Archiwum Państwowego w Krakowie i jego bardzo miły personel dający swój czas i wiedzę w poszukiwaniu polskich źródeł w czasie moich wizyt. Dziękuję też kpt. F. Niegolewskiemu i prof. M. K. Dziewanowskiemu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta