Pierwsze czytanie
- Nowy sąd światowy
- Kolegia odchodzą do lamusa
- Zerowa stawka VAT na pomoce naukowe
- Kodeks spółek handlowych Pierwsze czytanie Nowy sąd światowy, czyli stały Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze
Sześćdziesiąt państw i osiemnastu sędziów
RYS. JACEK FRANKOWSSKI
ŻANETA SEMPRICH
Stały Międzynarodowy Trybunał Karny ma sądzić ludobójstwo, zbrodnie przeciw ludzkości, wojenne, a także czyny zagrażające egzystencji całych grup społecznych, rasowych, etnicznych czy narodowościowych. Jego jurysdykcji mają podlegać wszyscy, niezależnie od funkcji pełnionych w swym państwie.
Podczas najbliższego posiedzenia Sejm rozpatrzy w pierwszym czytaniu ustawę o ratyfikacji statutu Międzynarodowego Trybunału Karnego, otwartego do podpisu w Rzymie 17 lipca 1998 r. Polska uczyniła to 9 kwietnia 1999 r. i jest jednym ze 114 państw, które się na to zdecydowały. Trybunał powstanie, gdy jego statut ratyfikuje 60 państw. Dotąd zrobiły to m.in.: Senegal, Włochy, Norwegia, Francja, Belgia, Irlandia, Wenezuela, Kanada, Tadżykistan, Nowa Zelandia. W niektórych państwach ratyfikacja wymaga zmiany konstytucji, np. we Francji - w zakresie immunitetów, w Niemczech - w zakresie ekstradycji.
Wszystko w statucie
W przeciwieństwie do dotychczasowych, powoływanych ad hoc, jak
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta