Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak byli traktowani jeńcy bolszewiccy

30 stycznia 2001 | Moje Prawo | SM

Z SĄDOWEGO LAMUSA

Jak byli traktowani jeńcy bolszewiccy

Student trzeciego roku medycyny Henryk Braiser został jako sierżant w czasie wojny polsko-bolszewickiej komendantem oddziału kwarantanny w obozie dla jeńców w Strzałkowie. Stąd trafił do więzienia na lat siedem za to, że od zwalnianych jeńców przyjmował na odchodnym "podarki za ludzkie obchodzenie się". Takiego właśnie określenia użył jeden z internowanych, gdy go przesłuchiwano na rozprawie.

Prokurator dopatrzył się w czynie Braisera zbrodni przyjmowania łapówek, a że obowiązywał w tym czasie dekret sierpniowy, przewidujący rozstrzelanie za przestępstwa popełnione przez wojskowych z chęci zysku, zażądał najwyższego wymiaru kary. Przed poznańskim sądem wojskowym bronił Braisera specjalizujący się w tego rodzaju sprawach warszawski adwokat dr Hofmokl-Ostrowski. Dowodził on, że w grę wchodziło nie branie podarunków "przy rozstrzyganiu spraw służbowych", ale przyjmowanie ich "w związku z pełnieniem służby".

Owa zręczna jurydyczna dystynkcja, jaką wywiódł wytrawny palestrant, uratowała sierżantowi życie. Sędziowie wprawdzie skorzystali z uchylonej dla...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2226

Spis treści

Regiony Polski - Podlaskie

Listy

Regiony Polski - Warmińsko-Mazurskie

Zamów abonament