Meandry międzynarodowej sprawiedliwości
Meandry międzynarodowej sprawiedliwości
ALEKSA DJILAS
Badania opinii publicznej w Serbii wykazują, że znaczna większość ludności jest zdania, iż międzynarodowy trybunał karny dla byłej Jugosławii stanowi narzędzie polityczne służące do gnębienia Serbów. Zatem statystyczny Serb sprzeciwia się ekstradycji oskarżonych - w tym byłego prezydenta Slobodana Miloszevicia - i postawieniu ich przed trybunałem w Hadze.
Politycy na całym świecie zabiegają o poparcie etnicznych lobby. Aby na przykład uzyskać głosy Kubańczyków na Florydzie, politycy amerykańscy są twardzi wobec Fidela Castro, lecz aby zapewnić sobie głosy Żydów w Nowym Jorku, są łagodni względem Izraela. Grający w tę grę amerykańscy decydenci zarówno demokraci, jak i republikanie domagają się jednocześnie, by prezydent Jugosławii Vojislav Kosztunica współpracował z trybunałem w Hadze bezwarunkowo. Kosztunica jednak jest politykiem rozsądnym. Doskonale wie, że serbskie lobby, słabe w USA, w Serbii jest wszechpotężne. Kosztunica traktuje nastroje swych wyborców poważnie i krytykuje trybunał.
Na długo przed wojną domową w byłej Jugosławii stwierdziłem, że światu potrzebny jest jakiś międzynarodowy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta