Tworzenie wspólnej przestrzeni prawnej
Tworzenie wspólnej przestrzeni prawnej
W Strasburgu 25 stycznia tego roku odbyła się uroczysta inauguracja sesji rocznej Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Tradycyjnie podczas inauguracji wystąpienie otwierające wygłaszają najwybitniejsi prawnicy europejscy. W tym roku uczynił to prof. Marek Safjan, prezes Trybunału Konstytucyjnego. Wystąpienie było poświęcone idei wspólnej Europy, doświadczeniom i tradycjom składającym się na kulturę prawną. Drukujemy fragment wystąpienia (śródtytuły pochodzą od redakcji).
MAREK SAFJAN
Można postawić tezę, że jeżeli Europa jest wspólną wartością duchową, kulturalną, intelektualną i prawną, to istnieją w niej - we wszystkich jej częściach - źródła inspiracji, wielkie, nieprzebrane zasoby dalszego rozwoju. Przepływ musi być wzajemny i wielokierunkowy. Europa podzielona na mistrzów i uczniów jest nieautentyczna i sprzeczna z tym, co kształtowało jej dynamikę na przestrzeni dziejów.
Cóż może nam jednak dać Europa Centralna? Jakie doświadczenia, myśli, koncepcje płyną z tamtego kierunku? Czy odzyskanie tożsamości i powrót do korzeni w tej części Europy łączy się wyłącznie z odtworzeniem europejskości w rozumieniu klasycznej kultury Zachodu, czy może przynosi nowe spojrzenie na nasze współczesne dylematy, wywołuje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta