Komandytowo-akcyjna: co zapisać w statucie
Komandytowo-akcyjna: co zapisać w statucie
- Poprzednie odcinki Jak zaznaczono w poprzednim odcinku, istnienie i funkcjonowanie spółki komandytowo-akcyjnej opiera się na jej statucie, dlatego należy poświęcić mu szczególną uwagę. Znajomość ustawowych wymogów przy formułowaniu treści statutu oraz skutków uregulowania w nim pewnych kwestii odsunie ryzyko odmowy zarejestrowania spółki z powodu braków w jej umowie oraz pozwoli uniknąć w przyszłości częstych zmian statutu. Zgodnie z art. 9 k.s.h. zmiana postanowień spółki osobowej wymaga zgody wszystkich wspólników, chyba że umowa spółki stanowi inaczej.
Statut spółki K.A. powinien być sporządzony w formie aktu notarialnego. Jak na razie nie można mówić o zwyczajowym sposobie pisania umowy spółki K.A. Wydaje się, że korzystać tu można z dotychczasowej praktyki redagowania statutów spółek akcyjnych.
Wspólnikom przysługuje duża swoboda w redagowaniu umowy spółki, co umożliwia im dostosowanie zasad jej funkcjonowania do planowanego sposobu prowadzenia przedsiębiorstwa.
Minimalną, a tym samym obowiązkową treść statutu określa art. 130 k.s.h. Dla spółki K.A. powinien on zawierać:
- firmę i siedzibę spółki,
- przedmiot działalności
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta