Oddaj i zapomnimy o wszystkim
Oddaj i zapomnimy o wszystkim
MARIOLA ZAPIEC-LASKOWSKA LESZEK KLECZKOWSKI
Filozofia rozwiązywania konfliktów zawarta w kodeksie karnym skarbowym opiera się nie na odwecie za zło wyrządzone interesom finansowym państwa, lecz na naprawieniu szkody.
Dobrowolne poddanie się odpowiedzialności jest instytucją prawa karnego skarbowego, zajmującego się zwalczaniem przestępstw i wykroczeń skarbowych. W swoim obecnym kształcie, unormowanym przez kodeks karny skarbowy (Dz. U. z 1999 r. nr 83, poz. 930), różni się od poprzedniego, uregulowanego w ustawie karnej skarbowej z 26 października 1971 r.
Dwie filozofie
Ustawa karna skarbowa nazywała tę instytucję dobrowolnym poddaniem się karze. Uprawniony do tego był oskarżony (obwiniony). Za oskarżonego uznawano osobę, co do której wydano postanowienie o przedstawieniu zarzutów lub sporządzono protokół karny. W wyjątkowych wypadkach - osobę przesłuchaną co do treści zarzutów. Instytucję tę stosowano na wniosek oskarżonego, jeżeli sprawa dotyczyła wykroczeń oraz przestępstw skarbowych, z wyłączeniem wszakże przestępstw zagrożonych karą zasadniczą pozbawienia wolności, a także sytuacji, gdy zgłoszono interwencję co do rzeczy zagrożonych przepadkiem.
Składając przed finansowym organem dochodzenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta