Dom z procentami
Dom z procentami
WIKTOR E. ŁYSZCZAK
Ustawa z 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych utrzymała w nazwie spółdzielcze prawo do lokalu na statusie lokatorskim, a równocześnie przesądziła o losie już istniejącego prawa do lokalu na tym statusie, opartego na uchylonym prawie spółdzielczym z 1982 r. Tylko że są to odmienne co do istoty prawa.
Ideą spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu wynikającego z ustawy z 2000 r. w zasadzie jest umożliwienie członkom spółdzielni przejścia od statusu lokatorskiego do odrębnej własności lokalu, przy czym dotyczy to tylko mieszkania, a nie innych lokali. Ustawa z 2000 r. zachowała podstawowe kryteria spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, jednak nie ma wiele wspólnego z dotychczasowym pojmowaniem tego prawa. Pozostałości (art. 9) ograniczają się do zakazu: zbywalności, dziedziczenia i egzekucji. Ponadto prawo to nadal może należeć do jednej osoby albo do małżonków, a wynajem całego mieszkania wymaga zgody spółdzielni.
Nowa ustawa przejęła ze starej ochronę następstwa prawnego po rozwodzie (lub unieważnieniu małżeństwa), śmierci jednego z małżonków, a także dzieci i bliskich (art. 220 i 221 starej ustawy).
Przy lokatorskim prawie do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta