Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Istoty podobne do człowieka?

01 lutego 2001 | Publicystyka, Opinie | MM

POLEMIKA Ludzkie embriony nie mogą być traktowane jedynie jako żywe banki tkanek do transplantacji

Istoty podobne do człowieka?

MARIAN MACHINEK

Profesor Hołówka, polemizując ( "Rz" nr 14 z 17.01.2001 r. ) z wypowiedzią profesora Wolniewicza ( "Rz" nr 6 z 8.01.2001 r. ) na temat brytyjskiej ustawy dopuszczającej klonowanie terapeutyczne, zarzuca Wolniewiczowi uleganie "bezzasadnemu lękowi i dowolnym skojarzeniom", brak jakichkolwiek "rzeczowych argumentów" oraz próbę narzucenia całemu społeczeństwu argumentów religijnych. Można by więc oczekiwać, iż przedstawi argumenty rzeczowe i niepodważalne. Zamiast tego w jego artykule znajdujemy jedynie mieszaninę uproszczeń i ironicznych uwag pod adresem tych, którzy chcą chronić ludzkie embriony.

Pragnę więc odnieść się do kilku tez profesora Hołówki, które moim zdaniem są po prostu błędne. Do takich należy przede wszystkim stwierdzenie, iż "zygota ma tylko jedną niezwykłą własność - tzw. totipotencjalność". W wyniku klonowania, tak jak w wyniku naturalnego zapłodnienia, powstaje zygota, która jest jedynym w organizmie zespołem komórek, charakteryzującym się dynamiką rozwojową...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2228

Spis treści

Regiony Polski - Łódzkie

Zamów abonament